Bánhidai Szlovák Tájház

Emlékezés a mai Bánhidai Szlovák Ház történetéhez.
Őrizzük Bánhida emlékeit !
A bánhidai lakosság régi vágya teljesül, mert az egykori Szent Gellért téri iskolaépület átalakításával megépül a Bánhidai Szlovák Tájház. Történelmi hely ez, a török dúlás után újratelepülő Bánhida ezen a helyen építette meg első "oskolaházát" 1800 után. Nagy öröm, hogy emlékeink összegyűjtésével történelmünk bemutatásával mi is teljesíthetjük őseink jogos elvárását.
Amint azt Reményik Sándor Erdély nagy költője írta ''ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát " . A hatvanas évek közepén amikor bezárták az egykori Dózsa György Általános Iskolát, a Tatabányai Múzeum kapta meg az épületet ahol iskola múzeumot rendeztek be. A kilencvenes évektől már nem funkcionált a múzeum, és a rendszerváltás nagy osztozkodásában a Komárom Megyei Önkormányzat tulajdonába került. Amikor hírét vettük Izingné Pruzsina Rózsával, hogy az iskola épületét licitáláson értékesíteni kívánja a Megyei Önkormányzat azonnal akcióba kezdtünk. A Bánhidai Szlovák Kisebbségi Önkormányzat a helyi önkormányzati képviselőkkel és az elképzelést támogató lakosokkal együtt elhatároztuk, hogy mindenképpen visszavásároltatjuk az épületet. A 2005 januári Önkormányzati Közgyűlésen a tatabányai képviselő testület elfogadta előterjesztésünk és 6 és fél millió forintért visszavásárolta és a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat kezelésébe adta az épületet.
Az elmúlt két évben képviselői fejlesztési keretemből közel 3 és fél millió forintot ajánlottam a felújításra. Sikeresen folyik a tárgyi emlékek gyűjtése, és remélhetőleg november elején megnyithatjuk ajtaját minden kedves látogató előtt.
Az átadás napján mi is büszkén leírhatjuk , amit 1800 március 20-án kelt levelében az akkori Bánhidai Községi Elöljáróság fogadott :
''Tekintetes Nemes Komárom vármegyében fekvő és Méltóságos gróf Esterházy urasághoz tartozandó Bánhida helységnek előljárói és az egész község kötelezzük magunkat a következendő kontraktusnak meg tartására, úgy mint
1.Oskola házunkat mindenkor jó állapotban fogjuk tartani.....
Költ Bánhidán Márczius 20-dikán 1800 esztendőben."
Köszönjük a Tatabánya M. J. Város Önkormányzatának , hogy emlékházunkat megvette és kezelésünkbe adta.
Az ünnepség befejezése képen elhangzott a magyarországi szlovákok himnusza:
Magyarországi szlovákok himnusza
Daj Boh statia tejto zemi, vsetkym ludom v nej,
Nech im slinko jasne svieti kazdy, bozí den,
Nech ich sused v laske má, neh im priazen pokoj dá,
Daj Boh stastia tejto zemi, vsetkym ludom v nej.
Uram álld meg ezt a földet, s minden nemzetét,
Napod fénye boldogítsa népek életét,
Szomszédok közt megértést, szeretetet és békét,
Uram álld meg ezt a földet, s minden nemzetét.
Kelt.: Tatabányán 2006. szeptember 1.-én.
A Bánhidai Szlovák Tájház ünnepélyes megnyitása 2006.okt. 29.-én megtörtént
A kezdetekről .
2024 novemberében lesz 30 éve, hogy megalakult a Bánhidai Szlovák Kisebbségi Önkormányzat. Az Antal kormány 1993-ban terjesztette fel a Magyar Parlament elé a nemzeti és etnikai kisebbségek kulturális és művelődési önkormányzatára vonatkozó törvényét. Tizenhárom Magyarországon élő nemzetiségi kisebbség kapott jogot saját identitását és hagyományait megőrző és támogató hivatalos , államilag támogatott szervezet azaz kisebbségi önkormányzat létrehozására. Az első választás 1994 november 11.-én történt meg és Tatabánya-Bánhidán az elsők között alakult meg a kisebbségi önkormányzat. A megválasztott öt fős testület tagja lett Izingné Pruzsina Rozália, Izing Ferenc, Izing Mihály, Steiner István és dr. Németh Imre. A testület a kisebbségi önkormányzat elnökének dr. Németh Imrét választotta meg. 1995 március 25.-én a már megalakult önkormányzatok küldöttei – a választott elnökök – megválasztották az Országos Szlovák Önkormányzat 53 tagú elnökségét.
A Bánhidai Szlovák Kisebbségi Önkormányzat első feladatai között szerepelt a Szervezeti Működési Szabályzat kidolgozása , valamint a hivatalos helységének kialakítására vonatkozó kérelem benyújtása a Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzatához mint közvetlen felettes szervezethez. A hagyomány alapján az egykori Bánhida volt községházában kértünk helyiséget, de az azt bérlő TIT Szervezete nem tette lehetővé, ezért a Puskin Művelődési Ház irodája lett működésünk központja egészen 2006. okt.29-ig a jelenlegi Szlovák Ház kialakításáig. Tevékenységünk fő iránya a Puskin Művelődési Házban már korábban is működő szlovák kulturális és hagyomány ápoló csoportok támogatása, mint a Krupánszkiné Tóbiás Marika által vezetett Rozmaring Táncegyüttes, a Soltész Kálmán által létrehozott Bánhida Kisfúvósok zenekar, a Bánhidai Nyugdíjas Dalkör amelynek már korábban kialakult szlovák kapcsolata a Tardoskeddi Dalkörrel. A nyelvoktatás iskolai bevezetésének fontosságára egy esemény adta meg az elhatározást. 1995 őszén meglátogatta önkormányzatunkat a szlovák nagykövet asszony. Az otthonról kapott szlovák nyelvtudásunkkal próbáltuk bemutatni Bánhidát, szerencsére mindnyájan ismertük a bánhidai nyelvjárást. Mosolyogva jegyezte meg: " Táto starodávná bánhidská slovencsina je velice krásná, treba ho zahovat' " ez az ősi bánhidai szlovák nyelv nagyon szép, meg kellene őrizni. A Jókai Iskola fennmaradása körül már akkor folyt az önkormányzatban vita, ezért Bohácsné Herczig Julika igazgató nő számára is jól jött a mi javasaltunk, legyen szlovák nyelvtanítás az iskolában. De gondoltunk saját nyelvismeretünk fejlesztésére is ezért felkértük Néveri Rozália szlovák tanárnőt nyelvórák adására.
Hát ez volt a kezdet . A 2011 évi CLXXIX. törvény módosította a kisebbségi önkormányzatok működését és elnevezését kisebbségiről nemzetiségi önkormányzatokra módosította. Nem tudom, hogy az azóta tapasztalható szomorú folyamat, az adott nemzetiségi nyelvet ismerő emberek számának csökkenése miatt, nem jobb a valóságnak megfelelően kisebbségnek nevezni ?!
Tatabánya-Bánhida 2024. jún. 9.
